Egzaminy z języka angielskiego – który wybrać?

Egzaminy językowe – po przeczytaniu tego wpisu, wszystko już będzie dla Ciebie jasne!

Nadszedł czas, żeby w końcu udokumentować swoją znajomość angielskiego na papierze. Czujesz, że potrzebujesz certyfikatu dla siebie, dla pracodawcy czy może planujesz wyjazd za granicę lub nawet studia? Skąd będziesz wiedzieć jaki dokładnie egzamin z języka angielskiego musisz zdać? I jak się do tego przygotować? Poniżej znajdziesz kilka użytecznych wskazówek. Zapraszam do czytania.


CHCĘ ZNALEŹĆ LEPSZĄ PRACĘ W KRAJU LUB ZA GRANICĄ

Wybierz egzaminy: FCE/ CAE / CPE

british school egzaminy

 

FCE – First Certificate in English (poziom B2)
Ważność: bezterminowo

Egzamin FCE jest uznawany przez większość firm i szkół na świecie. Jednakże należy pamiętać, że potwierdza on znajomość wiedzy na poziomie B2, tj. średnio-zaawansowanym wyższym. Z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym uprawnia do uczenia w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Jest uznawany również przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego wymaganej od pilotów wycieczek.

 

CAE – Certificate in Advanced English (poziom C1)
Ważność: bezterminowo

Jest to jeden z najpopularniejszych egzaminów języka angielskiego. Certyfikat CAE pomoże Ci w znalezieniu wymarzonej pracy. Osoby, które uzyskały ten certyfikat mogą z powodzeniem uczyć języka angielskiego w szkołach podstawowych i średnich. Oprócz tego, pracodawcy na pewno będą przychylnie patrzeć na kogoś, kto potrafi się bez problemu porozumieć w języku angielskim na większość tematów.

 

CPE – Certificate of Proficiency in English (poziom C2)
Ważność: bezterminowo

Jeden z najtrudniejszych egzaminów z języka angielskiego. Osoby posiadające ten certyfikat posiadają biegłość językową niczym native speaker (rodzimy użytkownik języka angielskiego). CPE świadczy o znajomości języka angielskiego wymaganej od pracowników ministerstwa, jest też honorowany przez Urząd Służby Cywilnej. W Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach egzamin ten jest wymagany przy ubieganiu się przez obcokrajowca o przyjęcie na studia. Jeśli chcesz potwierdzić swój poziom angielskiego i wpisać go w CV, wybierz egzamin Cambridge. Dla osób poważnie myślących o nauce na międzynarodowych uczelniach wyższych lub o karierze zawodowej zagranicą, certyfikaty Cambridge English otwierają nowe możliwości.


PRACODAWCA WYMAGA PAPIERKA O ZNAJOMOŚCI JĘZYKA

Wybierz egzaminy: TOEIC / LCCI / BEC / TOLES

british school egzaminy

TOEIC – Test of English for International Communication
Ważność: 2 lata

Egzamin sprawdza znajomość języka angielskiego w środowisku biznesu. Określa też w jakim stopniu posługujesz się językiem w biurze, podczas spotkań i podróży służbowych w zakresie rozumienia ze słuchu, czytania oraz gramatyki. Obecnie TOEIC jest najczęściej wybieranym egzaminem przez menadżerów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, specjalistów ds. rekrutacji oraz uczelnie państwowe i prywatne.


LCCI –
London Chamber of Commerce & Industry
Ważność: bezterminowo

Egzamin ten zawiera zagadnienia z dziedzin biznesu, zaczynając od IT, przez zarządzanie i sektory bardziej wyspecjalizowane. Honorowany przez pracodawców, ministerstwa, uniwersytety oraz instytucje finansowe na całym świecie.


BEC –
Business Preliminary, Business Vantage, Business Higher
Ważność: bezterminowo

To egzaminy uznawane przez największe firmy na całym świecie. Sprawdzają znajomość języka angielskiego osób posługujących się nim w pracy biurowej oraz w kontaktach międzynarodowych.


TOLES –
Test of Legal English Skills
Ważność: bezterminowo

Egzamin sprawdza znajomość języka angielskiego prawniczego. Jest przeznaczony dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie średnio-zaawansowanym wyższym i zaawansowanym. Przeznaczony dla studentów prawa, prawników oraz osób, którym prawniczy angielski przyda się w karierze zawodowej. Certyfikat TOLES uznawany jest przez jedne z większych międzynarodowych firm prawniczych.

 


 CHCĘ STUDIOWAĆ ZA GRANICĄ

Wybierz egzaminy: CPE / IELTS / TOEFL

british school egzaminy


IELTS –
International English Language Testing System
Ważność: 2 lata

Jest międzynarodowym egzaminem sprawdzającym znajomość języka angielskiego na poziomie A2 – C2. Wymaga się go w przypadku chęci podjęcia studiów lub pracy w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Egzamin składa się z dwóch modułów: “Academic” (dla osób planujących studia w Wielkiej Brytanii) oraz “General Training” (dla osób udających się w celu odbycia stażu, zdobycia doświadczenia zawodowego itp.). Zdany na odpowiednim poziomie egzamin upoważnia do pracy w różnych placówkach edukacyjnych, jest honorowany przez wiele międzynarodowych firm i uniwersytetów. Wiele uniwersytetów oraz szkół wyższych w Polsce również akceptuje egzamin IELTS do zwolnienia z niektórych egzaminów i testów z języka angielskiego, a także przyznaje punkty w ramach międzynarodowych programów studenckich jak np. Erasmus.


TOEFL –
Test Of English as a Foreign Language
Ważność: 2 lata

Uznawany przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, Kanadzie, Australii oraz Nowej Zelandii. Stanowi wymagany dokument przy rekrutacji na amerykańskie uczelnie. Ten egzamin przyda Ci się, gdy starasz się o wizę, pracę lub składasz podanie na uczelnię wyższą, gdzie wymagany jest odpowiedni poziom angielskiego.


WAŻNE:

Upewnij się, że dana uczelnia lub pracodawca na pewno wymagają od Ciebie danego certyfikatu. Uzyskanie dobrego wyniku na egzaminie liczy się z większymi kosztami oraz poświęceniem dużej ilości czasu na przygotowania. Zawsze jednak możesz wyjechać na studia, gdzie dyplom językowy nie jest wymagany na samym początku.

Pamiętaj, że przygotowania są kluczem do sukcesu. Potraktuj egzamin poważnie i nie przekładaj nauki na później. Przygotować możesz się samodzielnie lub za pomocą kursu, a jeśli chcesz podciągnąć swój angielski i osiągnąć najlepszy możliwy wynik, najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę lub kurs językowy w British School w Trójmieście. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.