6 przyczyn słabego szkolenia w firmie

Szkolenia w firmie bywają różne – bardziej udane, atrakcyjne i gorsze… najlepsze oczywiście są te zapamiętane, których treści są cytowane i przede wszystkim wdrażane w rzeczywistość. Ale nie oszukujmy się, większość jest przeciętna lub słaba.

Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom słabych szkoleń językowych w firmach. Aby móc temu przeciwdziałać. I aby zrobić to lepiej. Kolejność przypadkowa.

1. Brak jasno określonych celów oraz zasad uczestnictwa w szkoleniu

Nie wiadomo dokąd zmierzamy, więc jeśli będziemy stali w miejscu, to nikt tego nie zweryfikuje. Co oznacza, że możemy robić co chcemy, bo nikt nas z tego nie rozliczy. Skoro nikt nas nie rozliczy, to motywacja jest znikoma, albo nie ma jej wcale. Podobnie brak konsekwencji, brak systemu nagradzania i karania – przeważnie prowadzą do stopniowego zmniejszania zaangażowania.

focus

 

2. Brak testowania

Brak pomiaru kompetencji językowych zarówno przed rozpoczęciem szkolenia, jak i po każdym etapie skutkuje brakiem podstawowej wiedzy w jakim punkcie jesteśmy jesteśmy i dokąd dążymy. Skutek jak wyżej.

szkolenia w firmie

 

3. Kurs w czasie pracy

W pracy zawsze jest milion ważniejszych spraw, pilnych, potrzebnych od zaraz.

Szkolenie, zwłaszcza językowe jest procesem długotrwałym. Łatwo jest odpuścić sobie jedne, czy drugie zajęcia, bo przecież coś się paliło. A potem już górki. Trzecie i czwarte, bo konsekwencji brak, bo nikt nie widział, bo nikt nie wymagał, bo…

kurs angielskiego

 

4. Kurs finansowany w 100% przez pracodawcę

Nie od dziś wiadomo, że wydawanie nie swoich pieniędzy przychodzi najłatwiej. Nie chodzi jednak o to, żeby całkowicie zaprzestać wiary w dofinansowanie. Warto rozważyć współfinansowanie, co może odbywać się w różnej formie. Najprostszym sposobem jest ustalenie proporcji wydatków, np. 50% pokrywa pracodawca i 50% pracownik. Inną metodą jest pokrycie wszystkich kosztów przez pracodawcę, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w przypadku braku osiągnięcia założonego celu, pracownik zwróci całość lub zdecydowaną większość wartości.

finanse

 

5. Niedopasowanie programu szkolenia do potrzeb

Ten aspekt można rozpatrywać na kilka sposobów.

Po pierwsze i najgorsze – planu nigdy nie było. Zajęcia toczą się jedne po drugich i w zasadzie gdyby nie konieczność podsumowania, to nikt nie zorientowałby się, że programu brak.

Po drugie – plan mógł zostać źle przygotowany przez szkołę/ lektora/ metodyka, co najczęściej związane jest z brakiem dobrego rozpoznania, brakiem precyzji i z rozmytą odpowiedzialnością po obu stronach.

Po trzecie – program jest świetny, a realizacja odbiega od założeń, a przyczyn jest wiele i są zazwyczaj złożone.

Po czwarte – wizja pracodawcy rozmija się z oczekiwaniami pracowników. W konsekwencji prowadzący szkolenie nie wie kogo ma słuchać i chce dogodzić wszystkim po trochu.

szkolenia w firmie

 

6. Zróżnicowanie poziomu zaawansowania w grupie

Przyczyną są najczęściej ograniczenia finansowe. Należy mieć świadomość, że ograniczona będzie zarazem efektywność. Osoba na zdecydowanie wyższym poziomie zaawansowania od pozostałych uczestników będzie się po prostu nudziła. Z czasem straci wiarę w sens uczestnictwa. I zrezygnuje. Z kolei osoba na zdecydowanie niższym poziomie od pozostałych z jednej strony będzie miała wysoką motywację do dorównania, a z drugiej wstyd, zagubienie i świadomość ogromu pracy mogą zniechęcić do dalszego działania.

Czasami klienci mają świadomość istniejących różnic, a nawet wobec zwiększonego budżetu nie chcą zrezygnować z dotychczasowego, błędnego podziału. Bo skoro tak to do tej pory funkcjonowało, to nie ma sensu zmieniać. Przecież było dobrze. Ale czy nie może być lepiej?

szkolenie w firmie

 

Jak uniknąć błędów? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak zorganizować skuteczne szkolenie dla pracowników?

Zajrzyj tutaj:

Kurs językowy dla pracowników – jak skutecznie przeprowadzić taki kurs?

Jedna odpowiedź do “6 przyczyn słabego szkolenia w firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.