Jesienna chandra a nauka

Przyszła jedna z najpiękniejszych pór roku – JESIEŃ! Wkoło tyle kolorów na drzewach, unoszący się zapach kawy w powietrzu, no i możemy w końcu nosić te ciepłe sweterki, o których myśleliśmy przez cały rok! Ale zaraz… rok szkolny dopiero się zaczął, do tego dochodzi nauka, na dworze zimno… masz już dość? Bo my nie! Oto wpis z dedykacją dla jesiennych leniwców, których dotknęła chandra roku. Przedstawiam 5 sposób na poradzenie sobie z nauką w czasie jesiennego “dołka”:

1. Dobrze się przygotuj zanim zaczniesz jakąkolwiek naukę

Upewnij się, że jest Ci wygodnie, dostatecznie ciepło i przytulnie – w takich warunkach najlepiej będzie Ci się pracować w okresie jesiennym. Wycisz telefon, znajdź dla siebie miejsce, zwróć uwagę, czy nic Ci nie będzie przeszkadzać. Nie rozkładaj się w fotelu, ale raczej usiądź przy biurku, zaparz kawę i teraz do nauki!

 

nauka

2. Wyznacz sobie czas nauki

Jeżeli dopiero zaczynasz, zdecyduj się na godzinę nauki, nie więcej. Sęk w tym, żeby nauka przynosiła korzyści, a nie tylko zniechęcenie. Za kilka dni wróć do nauczonego materiału, powtórz go i zacznij kolejny – tym razem przeznacz na to półtorej godziny. Pamiętaj, żeby się nie przemęczać – niech nauka zacznie być dla Ciebie czymś ciekawym, pozytywnym. Zaczynaj od małych kroków, tzw. „baby steps”, a osiągniesz wyznaczone rezultaty.

3. Rób sobie małe przerwy

Jeżeli zamierzasz się uczyć przez bite 2 godziny pod rząd, bardzo szybko się zniechęcisz i być może nigdy więcej już nie wrócisz do biurka z książkami. Najlepiej po godzinie nauki, zrób sobie maksymalnie 15 minut przerwy na zjedzenie czegoś smacznego lub na przeglądanie Facebooka. Pamiętaj tylko, żeby po 10-15 minutach wrócić do nauki!

4. Nauka z głową

Zasada zakuj-zalicz-zapomnij nie wchodzi tu w grę. Nie ucz się na pamięć, ale z głową. Spróbuj zrozumieć to, czego się uczysz. Jeżeli przyświeca temu większy cel – myśl o nim, a dany materiał sam wejdzie Ci do głowy.

5. Na koniec – nagroda

Za każdym razem obiecaj sobie jakąś „nagrodę” za poświęcony czas na naukę, np. pójście do kina, obejrzenie ulubionego serialu w domu, przeczytanie książki czy wyjście ze znajomymi. Dzięki temu Twój mózg będzie bardziej pobudzony i zmotywowany do nauki!

To sprawdzone metody, które pomagają nam i wielu kursantom zwalczyć jesiennego lenia. A jakie są Wasze sposoby na naukę w okresie jesienno-zimowym? Zapraszamy do podzielenia się swoimi metodami w komentarzach.

P.S. Jedną z naszych ulubionych „nagród” jest serial „Stranger Things” – idealny na chłodne wieczory. Polecamy! 🙂

nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.