Akcent brytyjski – jak się go nauczyć?

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, iż uwielbiam zarówno akcent brytyjski jak i amerykański. Jednak tym razem skupię się na tym pierwszym. Nauka języków to głównie nauka akcentu. W Internecie znajdziecie bardzo dużo filmików, na których różne osoby prezentują i uczą w jaki sposób mówić danym akcentem angielskim.

Oto kilka najpopularniejszych akcentów angielskich występujących na terenie Wielkiej Brytanii:

  1. RP: Received Pronunciation – “Otrzymana wymowa”, czyli standardowy akcent języka brytyjskiego
  2. Estuary – współczesny akcent języka angielskiego stosowany w południowo-wschodniej Anglii
  3. Posh – akcent arystokratyczny używany przez elity
  4. Cockney – gwara miejska języka angielskiego stosowana przez mieszkańców Londynu, wywodzących się z niższych warstw społecznych – usłyszysz go np. w musicalu “Mary Poppins”
  5. Scouse – akcent, którym posługują się mieszkańcy Liverpoolu
  6. Brummie – tym akcentem mówią mieszkańcy Birmingham
  7. Szkocki
  8. Irlandzki
  9. Walijski

Niektórzy uważają, że najlepiej nauczyć się brytyjskiego akcentu przebywając z rodowitymi Brytyjczykami. Można twierdzić, że to najbardziej efektywny sposób. Jednak jeśli jesteś nieco „zielony” w mówieniu po angielsku oraz właściwym stawianiu akcentu, nawiązanie rozmowy z Brytyjczykiem jeszcze bardziej Cię onieśmieli, a z czasem możesz się nawet zniechęcić do mówienia w języku Szekspira z kimś, kto biegle nim włada. Pamiętaj, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii bardzo dobrze znają każdy akcent i potrafią łatwo zidentyfikować skąd jesteś.

5 sposobów na to, aby „posiąść” brytyjski akcent i przełamać barierę językową:

1. NIE WYMAWIAJ „R”

W słowach takich jak „party” czy „there” lepiej jest pominąć „r” i przez to je wydłużyć – czyli mówimy „paaati” i „deee”. W tym cały sęk – pomijaj „r” przedłużając przez to dane słówko. Zwróć uwagę na wymowę Księcia Williama. To jest właśnie “posh” akcent.

2. Po raz kolejny – OGLĄDAJ BBC

Miej do czynienia z językiem angielskim w domu (TV, radio, Internet). Osłuchanie się bardzo pomaga w nauce. Słuchaj jak mówi rodowity Brytyjczyk na ekranie. Jeżeli BBC jest dla Ciebie zbyt nudne, obejrzyj wywiady z takimi osobami, jak np. Daniel Radcliffe, Martin Freeman czy Michael Caine. Możesz ich słuchać podczas robienia sobie śniadania, czy kolacji. Twoja podświadomość prędzej czy później „wyłapie” brytyjski akcent i w ten sposób zaczniesz szybciej się nim posługiwać.

3. ĆWICZ W DOMU

Rozmawiaj ze sobą po angielsku. Powtarzaj na głos, zdania, cytaty, mów do siebie. Udawaj, że ktoś z Tobą przeprowadza wywiad. Pomyśl, co byś mógł odpowiedzieć i mów na głos – najlepiej przed lustrem.

4. KONWERSUJ NA KURSIE JĘZYKOWYM

Oglądasz codziennie wiele wywiadów, rozmawiasz ze swoim odbiciem – teraz czas na konwersację z innymi. Jeżeli zależy Ci na przełamaniu bariery lub mówieniu z brytyjskim akcentem – spróbuj kursu konwersacyjnego. Nasi wyrozumiali Lektorzy na pewno pomogą Ci zacząć rozmawiać z innymi po angielsku. W ten sposób nauka języków stanie się bardziej przyjazna i prosta.

5. JEDŹ DO ANGLII

I na koniec – jedź do Wielkiej Brytanii. Przyjdzie w końcu czas, kiedy będziesz musiał zapytać kogoś o drogę czy cenę. Koniec kropka. To będzie bardzo efektywna lekcja, ponieważ wykraczając poza swoją “strefę komfortu” i mówiąc po angielsku nabierzesz wprawy, a po pewnym czasie lekkości w porozumiewaniu się z krajowcami i przełamiesz także barierę językową.

A na dobry koniec – akcent „cockney” – miłej nauki!

akcent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.