5 sprawdzonych sposobów na szybszą naukę

Nauka nowego języka, poza satysfakcją ze zdobywania nowych umiejętności i rozwoju, często stawia przed nami trudności i przeszkody, których pokonanie może być kluczowe dla dalszego rozwoju. Zapominanie dopiero przyswojonego materiału czy trudności z nauką skomplikowanych konstrukcji i dużych ilości słówek może skutecznie obniżyć motywację i zaangażowanie.
Na pewno wielu z was na którymś etapie nauki znalazło się w takiej sytuacji. Udział w kursie językowym lub indywidualne lekcje znacznie pomagają usystematyzować nową wiedzę i podtrzymać motywację, ale nawet w takiej sytuacji samodzielna praca jest bardzo ważna. Dlatego chcemy Wam przedstawić 5 przydatnych sposobów ułatwiających naukę języka, niezależnie na jakim etapie jesteście. Przestawimy zarówno proste techniki stosowane w życiu codziennym, jak i tak zwane mnemotechniki – opracowane przez naukowców metody, dzięki którym możemy efektywniej wykorzystać poznawczy potencjał naszego mózgu.

 1. Samodzielnie przygotowane fiszki
  Fiszki na pewno są powszechnie znanym sposobem poznawania nowego słownictwa. W założeniu polega to na gromadzeniu przeznaczonego do opanowania materiału w formie niewielkich kartek ze słowami i zwrotami a następnie losowaniu ich.
  W internecie można znaleźć dziesiątki ofert gotowych fiszek, skierowanych do poszczególnych grup wiekowych i poziomów zaawansowania, często są one tworzone przez wydawnictwa językowe i uzupełniają ofertę edukacyjną.
  Takie rozwiązanie, choć skuteczne, nie wykorzystuje pełnego potencjału tej metody. Zdecydowanie warto za przygotowywanie fiszek wziąć się samodzielnie. Na zapamiętywanie wpływa też samo przygotowywanie i zapisywanie nowych słówek – i co ważne odręcznie, a nie komputerowo. To właśnie zaangażowanie jak największej ilości zmysłów w naukę potrafi przynosić niespodziewanie dobre efekty – czemu by nie zrobić fiszek w formie obrazkowej? Na wczesnym etapie nauki może to być dobrą alternatywą, która zaskoczy efektywnością. 2. Filmy i programy po angielsku
  Otaczanie się językiem obcym poprzez zagraniczną kulturę i sztukę jest doskonałym sposobem nauki, szczególnie na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym. To też świetny sposób dla wszystkich, którzy poszukują szybkich efektów poniesionego wysiłku na naukę – dość szybko możemy zauważyć, jak wiele dała nam dotychczasowa nauka, kiedy coraz rzadziej spoglądamy na napisy w naszym ulubionym filmie. I to właśnie napisy mogą być pierwszym krokiem do większej samodzielności w odbiorze zagranicznych tekstów kultury, poza słownictwem i gramatyką możemy nauczyć się zastosowań obcojęzycznych konstrukcji a także wyrażeń potocznych, które w praktycznej komunikacji dobrze znać.
  Poza filmami i serialami które znamy, warto poznać programy które oprócz przystępnego języka, dadzą nam sporo użytecznej wiedzy. W procesie nauki, także w naszej szkole, najczęściej poleca się programy TED Talks. Uznani nauczyciele akademiccy, twórcy czy działacze społeczni w ramach krótkich wystąpień przekazują niezwykle cenną i łatwo przyswajalną wiedzę. Może i Wam spodoba się ten sposób nauki języka?


 3. Technika Pomodoro
  Technika ta swoją nazwę wzięła z języka włoskiego, gdzie popularne były kuchenne minutniki, właśnie w kształcie pomidora. Pochodzenie tego słowa w dużej mierze zdradza jej istotę – uczymy się lepiej, gdy robimy to w konkretnych interwałach czasowych. W pierwszej kolejności musimy postawić sobie konkretne zadanie, które mamy do wykonania. Następnie nastawiamy minutnik na 25 minut i bierzemy się do intensywnej pracy. Kiedy budzik zadzwoni, na 5 minut robimy sobie przerwę, która najlepiej wykorzystać na kilka ćwiczeń fizycznych. Całą procedurę powtarzamy cztery razy, po czym przez pół godziny odpoczywamy i wracamy do punktu wyjściowego.
  Kluczowe w tej technice jest pełne wykorzystywanie czasu, jaki przeznaczamy na naukę. Ciągłe skupienie przez kilka godzin nie jest dla nas naturalne, bardzo szybko prowadzi to do rozproszenia i prokrastynacji. Szacuje się, że koncentracja uwagi po około 40 minutach ciągłego skupienia zaczyna gwałtownie spadać, czyniąc dalszą pracę mniej efektywną. Znając własne ograniczenia, lepiej zaplanować częste i regularne przerwy, które w ogólnym rozrachunku znacznie podniosą naszą produktywność.
  Z uwagi na wszechstronność tej metody, może być bardzo użyteczna nie tylko do nauki nowego języka. Sprawdźcie, czy wam ta technika przyda się w pracy lub nauce nowych umiejętności!


 4. Metoda słów kluczowych (Key words)
  Na koniec zostawiliśmy dwie metody nazywane przez naukowców mnemotechnikami. Wykorzystują one wiedzę o procesach uczenia się naszego mózgu, aby w sposób mniej wymagający osiągać lepsze rezultaty i podnieść trwałość zapamiętywanych przez nas informacji.
  Metoda słów kluczowych jest jedną z najlepiej opisanych i poznanych, szczególnie przydatną przy zapamiętywaniu nowych słów i zwrotów i opiera się na kojarzeniu nowych słów z tymi, które brzmią podobnie i są nam znane.
  Prof. Richard C. Atkinson, psycholog i pedagog z Uniwersytetu Stanforda, już w latach 70 ubiegłego wieku, opisywał i badał tą metodę opierając się na eksperymentach z nauką języka rosyjskiego w USA. Wskazał dwa najważniejsze etapy nauki tym sposobem. Pierwszy z nich to powiązanie nowego słowa z innym, znanym, brzmieniowo podobnym. Przykładem może byś słowo ЗДА́НИЕ (ros: budynek), które dla amerykanów brzmi podobnie do dawn (ang: świt). Atkinson opisał więc, że można wyobrazić sobie promienie wschodzącego słońca widziane z okna wysokiego budynku. To właśnie jest etap drugi – czyli tworzenie obrazu łączącego te dwa słowa, w oparciu o wspomniane podobieństwa.
  Ten sposób jest nie tylko łatwy i przyjemniejszy od klasycznego „wkuwania”, ale też znacznie skuteczniejszy. We wspomnianych badaniach prof. Atkinsa przeprowadzono eksperyment, polegający na nauce 120 rosyjskich słów przez dwie grupy badanych. W jednej uczestnicy uczyli się metodą konwencjonalną, w drugiej wykorzystywali metodę słów kluczowych. Badanie poziomu posiadanej wiedzy dało nadspodziewane rezultaty: badani uczący się standardowo mogli przypomnieć sobie średnio 46% słownictwa, podczas gdy w grupie uczącej się opisywaną metodą wynik wyniósł aż 72%. Co również ważne, efekty stosowania tej techniki okazały się istotnie bardziej trwałe. W badaniu wiedzy po sześciu tygodniach, badani korzystający z metody słów kluczowych uzyskali średni wynik 43%, przy jedynie 28% u grupy kontrolnej.
  Wydaje się to niezbędna technika dla każdego, zmagającego się z dużą ilością nowych słówek i wyrażeń.


 5. Pokój Rzymski
  Nie chodzi tu oczywiście o nazywany tak samo okres pokojowych rządów Augusta w Cesarstwie Rzymskim, ale o pomieszczenia, których mieli używać starożytni oratorzy do nauki i powtarzania swoich przemówień. Pokoje te, urządzone często z przepychem i wypełnione wieloma przedmiotami, mogły stanowić swojego rodzaju punkty zaczepienia, w momencie zawahania czy zapomnienia ważnej kwestii w czasie przemówienia. W końcu co bardziej kojarzy nam się z nauką niż miejsce, w którym najczęściej to robimy?
  Właśnie te skojarzenia doprowadziły do stworzenia mnemotechnik zwanych też czasem „pałacami pamięci”. Uznawane są one za jedne z najbardziej skutecznych, szczególnie do zapamiętywania określonej kolejności, dłuższych wyrażeń czy relacji między elementami.
  W zastosowaniu technika Rzymskiego pokoju może wydawać się podobna do poprzednio przedstawionej – słów kluczowych. Wyobraź więc sobie, że zamiast nauki określonej bazy nowych słówek, uczysz się do wystąpienia na lekcji angielskiego o największych anglojęzycznych pisarzach. Zamiast szukania słówek przypominających brzmieniowo np. nazwiska wieszczów, postaraj się powiązać je wyłącznie z przedmiotami które masz w zasięgu wzroku w swoim pokoju. Najlepiej, jeśli każdy etap przemówienia uda Ci się powiązać w danym rogiem pokoju lub meblem. Przesuwając wzrokiem po swoim pokoju, będziesz więc kolejno odtwarzał kolejne części prezentacji i pojęcia, związane ze skojarzonymi przedmiotami. Teraz wystarczy przypomnieć sobie ten dobrze znany obraz stojąc na forum grupy i gotowe.
  Schematy pamięciowe, które powiążemy z określoną przestrzenią – pokojem, ulubionym miejscem lub wyobrażonym pałacem, pozostają zapamiętane jeszcze trwalej niż wyłącznie relacje skojarzeniowe. Obecnie, kiedy jeszcze więcej czasu spędzamy we własnych czterech ścianach, może warto spróbować wykorzystać to do efektywniejszej nauki?

Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej sposoby na szybszą naukę pomogą wam w przyswajaniu nowego języka lub innych umiejętności. Poza skuteczną i efektywną nauką własną, ważne też jest zdobywanie wiedzy w sposób usystematyzowany i sprawdzony. To mogą dać m.in. kursy językowe, zarówno w formie grupowej jak i indywidualnej – koniecznie odwiedźcie zakładkę „Kursy” na naszej stronie, aby poznać naszą pełną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.