PORADNIK REKRUTACYJNY
Polityka rekrutacyjna w BRITISH SCHOOL – Szkoła Językowa oparta jest o jasne i przejrzyste procedury regulujące zasady doboru pracowników.
Procesy rekrutacyjne są zróżnicowane i zależą od specyfikacji profilu grupy językowej, na które poszukujemy lektora.
Procesy są kilkuetapowe, a same aplikacje zbieramy drogą elektroniczną. Podstawowym etapem jest spotkanie z metodykiem. Jeśli kandydat pozytywnie przejdzie ten etap rekrutacji, otrzymuje zaproszenie na spotkanie z właścicielem szkoły. Takie spotkanie to najczęściej ostatni etap procesu rekrutacyjnego, po którym zapada decyzja zawarcia umowy pomiędzy kandydatem a BRITISH SCHOOL – Szkoła Językowa.
W niektórych procesach mogą być stosowane dodatkowe narzędzia:
Chcąc pomóc Ci znaleźć wymarzoną pracę lub praktykę dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu rekrutacji.
Podpowiadamy jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz na co zwrócić uwagę pisząc życiorys. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel oraz odpowiednio przygotują do przejścia procesu rekrutacji w BRITISH SCHOOL – Szkoła Językow.
Powodzenia!
Jak napisać CV
Zanim będziesz miał/a możliwość spotkać się z reprezentantami wymarzonej firmy Twój życiorys będzie mówił za Ciebie. Dlatego bardzo ważne jest, co w nim zawrzesz i w jakiej formie go przygotujesz. Twoje CV może stać się przepustką do wspaniałej kariery.
Chcąc zwiększyć swoje szanse należy zadbać o przejrzysty układ CV i szczególne wyróżnienie kluczowych kompetencji, istotnych z punktu widzenia pracodawcy.
Najbardziej czytelny układ CV zakłada jego podział na sekcje, takie jak: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe (z krótkim opisem realizowanych zadań), kursy i szkolenia, inne (umiejętność obsługi programów komputerowych, prawo jazdy, etc.). Pomocne dla czytającego CV będzie umieszczenie bardziej aktualnych zdarzeń przed wcześniejszymi.
Zadbaj o formę
Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące poprawnej konstrukcji szczególnej formy prezentacji, jaką jest CV.
Nie pomiń ważnych treści
Jeżeli nie masz jeszcze doświadczeń zawodowych warto żebyś napisał/a o swojej działalności w organizacjach studenckich, kołach naukowych, odbytych praktykach, pracy wakacyjnej i wszelkiej innej działalności związanej np. z Twoimi zainteresowaniami. Nie pomiń także stypendiów naukowych, wystąpień na konferencjach i innych sukcesów.
Doświadczenia, wymienione powyżej, niewątpliwie pozytywnie Cię wyróżnią, świadcząc o samodzielności, zaradności, aktywności, ambicji oraz zaangażowaniu.
Umiejętnością niezwykle cenioną przez pracodawców jest znajomość języków obcych. Najlepiej jest wymienić zdobyte certyfikaty poświadczające znajomość danego języka. W przypadku braku takich certyfikatów dobrze jest szczerze i rzetelnie określić poziom znajomości języka.
Znajomość programów komputerowych jest następnym elementem, którego w CV nie może zabraknąć.
Istotne jest również zawarcie zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z realizacją procesów rekrutacyjnych.
Prawda i tylko prawda
Na koniec dodamy jeszcze tylko, że w CV należy podawać tylko prawdziwe informacje – jeśli ktokolwiek miał wątpliwości. Każda nieścisłość może spowodować utratę wiarygodności, a kłamstwo spowoduje ją na pewno.
Znasz już zasady pisania CV. Teraz przygotuj je i wyślij! Pamiętaj, że skuteczność Twojego działania będzie pochodną ilości podjętych prób (wysłanych CV).
Rozmowa rekrutacyjna
Wysiłek włożony w przygotowanie CV nie poszedł na marne. Potencjalny pracodawca zaprosił Cię na rozmowę. Jeśli dobrze się przygotowałeś/przygotowałaś to masz duże szanse odnieść sukces.
W czasie rozmowy postaraj się udowodnić, dlaczego jesteś odpowiednią osobą do pracy na wybranym stanowisku. Pokaż, że znasz swoje mocne strony i wiesz, co musisz jeszcze w sobie zmienić, żeby móc się na danym stanowisku rozwinąć. Do rozmowy nie podchodź jak do walki, lecz jak do partnerskich negocjacji, a Twoje szanse wzrosną.
Motywacja
Zakładamy, że odpowiedziałeś/aś sobie na pytanie: Dlaczego chcę pracować na stanowisku lektora? Będziemy chcieli się od Ciebie tego dowiedzieć. Twoje ambicje, aspiracje, potrzeby, zainteresowania są dla nas niezmiernie istotne. Mają bowiem wpływ na to, czy Twoja praca na stanowisku lektora będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, a przez to czy Twoje zaangażowanie w pracę utrzyma się w dłuższej perspektywie. Bez zaangażowania trudno jest mówić o efektywności i rozwoju. Zarówno Ty, jak i my jesteśmy zatem zainteresowani tym, żeby praca spełniała Twoje oczekiwania.
Bądź sobą na rozmowie – szukaj pracy (praktyki), do której będziesz przychodził/a z radością.
Doświadczenie
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadamy Ci pytania dotyczące przebiegu Twojej kariery zawodowej, a czasami poprosimy o szczegółowe opisanie wybranych sytuacji z życia zawodowego. Będziemy chcieli również poznać powody, dla których rozpoczynała się i kończyła Twoja współpraca z poszczególnymi pracodawcami. Niewykluczone, że podczas rozmowy zapytamy o referencje z poprzednich miejsc pracy. Bądź przygotowany/a na ewentualne podanie nazwisk i numerów telefonów osób (byłych przełożonych), które mogą poświadczyć, że jesteś wiarygodnym pracownikiem.
Wiedza, umiejętności, zdolności
Do wykonywania specyficznych zadań niezbędna jest określona kombinacja wiedzy, umiejętności i zdolności. O część z nich zapytamy, a jeśli będzie to konieczne poprosimy Cię o udział w testach sprawdzających.
Cechy osobowe
To, co cenimy najbardziej, to poza wiedzą merytoryczną, pasja i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Chętnie zatrudniamy ambitne osoby, które są otwarte na nowe wyzwania i dążą do ciągłego doskonalenia swoich kompetencji. Takie cechy jak samodzielność i skuteczność w działaniu są też niezbędnymi cechami pozwalającymi na rozwój w ramach naszej organizacji i wykonywanie coraz bardziej odpowiedzialnych zadań.
Od kandydatów oczekujemy także komunikatywności, która jest ważnym czynnikiem pomagającym w nawiązywaniu i budowaniu relacji, zarówno ze współpracownikami, a przede wszystkim z kursantami.
Pytania formalne
Do takich można zaliczyć np. pytanie o termin, w którym może zostać podjęta praca lub o oczekiwane wynagrodzenie za przeprowadzenie 45 minutowych zajeć. Należy się ich spodziewać.
Twoje pytania
Standardowa struktura rozmowy rekrutacyjnej umożliwi Ci zadawanie pytań w końcowej jej części. Zadawane pytania świadczą często o rzeczywistym zaangażowaniu i zrozumieniu roli, o jaką się starasz. Jeśli jesteś naprawdę zainteresowany/zainteresowana daną pracą będziesz o nią pytać.
Wskazówki
Wynik spotkania
Bez względu na wynik spotkania traktuj je jak ważne doświadczenie życiowe i zawodowe. Pamiętaj, że każda rozmowa to kolejna szansa na znalezienie wymarzonej pracy – możesz tylko wygrać. Nie rezygnuj ze swoich marzeń i konsekwentnie dąż do celu.
Powodzenia,
BRITISH SCHOOL – Szkoła Językowa
Spodobał Ci się poradnik?
Copyright © 2015 British Class Spółka Jawna. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powered by DotDotDot - WebSites